Chcete úspěšně prodat nemovitost? Nepodceňte přípravu.

09.03.2021

Základem každého úspěšného prodeje nemovitosti je její důkladná příprava. Její úlohou je upoutání pozornosti kupujícího, zvýšení atraktivity mezi ostatními nabídkami a především maximalizace šance na rychlý prodej.

Přestože se může prodej nemovitosti na první pohled zdát jako velmi jednoduchá věc, opak je pravdou. Při úspěšném prodeji je potřebné projít mnoha úskalími a jedním z nich je často opomíjená příprava nemovitosti. První dojem totiž uděláte jen jednou a právě tento okamžik často rozhodne o úspěšnosti prodeje. Přestože každá nemovitost má svůj potenciál, pokud je správně připravená k prodeji, může dojít ke zvýšení její prodejní hodnoty klidně o 15 %.

Odstraňte zbytečnosti

Prvním úkolem by mělo být odstranění nepotřebného nábytku a doplňků, které vytvářejí pocit přeplněné místnosti. Prostor se ihned optický zvětší a prosvětlí, což mu dodá příjemnou atmosféru. Další krok, který by měl následovat, je zbavení se osobních věcí jako jsou fotografie, upomínkové předměty z cest, plakáty na zdech, dětské nálepky na skříních, magnetky na lednici a tak podobně. Všechny tyto drobnosti vytvářejí dojem "cizího domova", ale vy chcete, aby se u vás potenciální kupec hned cítil jako "ve svém".

Opravte potřebné

Pokuste se vcítit do kupujícího, projděte se po bytě jako potenciální zájemce a kriticky zhodnoťte jeho stav. Uvidíte, že teprve teď objevíte drobné vady jako jsou šmouhy na zdech, poškrábaná futra dveří, fleky na kobercích, uražené rohy stěn a další nedostatky, které byly doposud zakryté nábytkem a nebo na které jste si už časem zvykli. V tuto chvíli je potřeba vyhodnotit náročnost oprav a pokud se bude jednat o přijatelné investice, vyplatí se je opravit. Zabráníte tak zbytečně špatnému dojmu a odrazení případných zájemců.

Profesionální prezentace nesmí chybět

Celý tento proces přípravy nemovitosti na prodej by měl být zakončen profesionálním focením a případně pořízením video prohlídky. Právě to bude tím prvním, co potenciální kupec uvidí a na základě čeho se rozhodne, zda vůbec dojde k osobní prohlídce a úspěšnému prodeji.