Jak si vybrat nájemníka?

11.01.2022

Chystáte se pronajmout svůj byt? Pak se vám budou hodit rady, jak nenaletět při výběru nájemníka. Roli při výběru může hrát třeba Facebook i váš instinkt. Nenechte se napálit a vyberte si toho pravého.

Ještě než začnete s prohlídkami, je dobré si upřesnit, jaké jsou vaše priority. Sepsali jsme pro vás 7 bodů, na které je dobré při pronájmu myslet.

První kontakt

Do třídění se můžete pustit hned zkraje, a to tehdy, když vás zájemci poprvé kontaktují. Zvolili e-mail či sms zprávu? Obsahovala všechny náležitosti, které by obsahovat měla? Tedy oslovení, důvod zprávy, slušné vyjadřování, rozloučení, podpis? Pak je vše v pořádku. V opačném případě dejte ruce pryč. To samé platí u telefonátu. Pokud se zájemce ani nepředstaví, těžko to bude vhodný nájemník.

Sociální sítě

Prošel zájemce první vlnou? Nyní je dobré, trochu si na něj posvítit. V dnešní době to není vůbec nic těžkého. Stačí otevřít sociální sítě a zájemce si vyhledat. Jak na vás jeho profil působí a jak se na něm vyjadřuje? Díky sociálním sítím budete předběžně vědět, co vás čeká a můžete se na to potřebně připravit. Například pokud má muž či žena hodně fotek se zvířaty, můžete se ho zeptat, zda chce v bytě nějaké mít. Předejdete tak nepříjemnostem. Jen pozor na to, na co máte jako majitel nemovitosti právo.

7 vteřin

Přesně tolik času nám trvá, utvořit si první dojem. A často bychom se právě podle tohoto instinktu měli řídit. Přišel zájemce na prohlídku včas? Má slušné a čisté oblečení? To vše o člověku vypovídá. Pokud ve vás převládá špatný pocit, zájemce si ze seznamu vyškrtněte.

Hlavně žádné dluhy

To poslední, co byste chtěli od svého nájemníka, jsou dluhy z minulosti. Předejít se tomu částečně dá. Stačí zkontrolovat insolvenční rejstřík, ve kterém jsou uvedení dlužníci. Případně mrknout i do dalších registrů neplatičů. Nicméně pozor na to, že přístup do některých z nich je zpoplatněný.

Nedělejte unáhlená rozhodnutí

I když vám bude zájemce sebevíc sympatický, nerozhodujte se ukvapeně a nechte si čas na rozmyšlenou. Na konci prohlídky tedy zájemci sdělte, že máte ještě další prohlídky a do dvou dnů se mu ozvete, jestli se na pronájmu bytu domluvíte. Na vše se podívejte v klidu, s odstupem času a vyberte si toho nejvhodnějšího nájemníka.

Nájemní smlouva je samozřejmost

Při slově smlouva se zájemce ošívá? Pak se s ním rychle rozlučte. Nájemní smlouva by měla být při pronájmu bytu samozřejmostí, a to i pokud pronajímáte byt kamarádům. Smlouvu je dobré konzultovat s právníkem.

Kauce až 3 měsíční nájmy

I kauce vám pomůže oddělit slušné zájemce od těch méně spolehlivých. Zároveň vám poskytne jistotu, pokud se například nájemník rozhodne odstoupit od smlouvy ze dne na den. Můžete požadovat až tři měsíční nájmy (bez započtených energií). Výše kauce by se mělo pohybovat podle toho, jak je byt starý a vybavený. Většinou se kauce pohybuje kolem dvou nájmů.