Úschova kupní ceny

17.03.2022

Kupujete nebo prodáváte svůj dům či byt? Jakým způsobem zabezpečíte finanční prostředky do doby, než bude nemovitost převedena na katastru? A má to vůbec cenu? Mnoho kupujících je rádo, že našli svoji vysněnou nemovitost a úschovu kupní ceny příliš neřeší. Podstupují tak obrovské riziko, že o své často celoživotní úspory přijdou.

Při koupi nemovitosti, v době, kdy dochází k převodu na nového vlastníka, je třeba vhodně zabezpečit úschovu kupní ceny. Nikdo nechce riskovat, že převede peníze a pak teprve bude čekat na zápis do katastru. Obecná lhůta je přitom dvacet dní, v případě komplikací se ale převod nemovitosti může protáhnout. A platí to i naopak, prodávající nebude převádět vlastnická práva, dokud nebude mít jistotu, že dostane zaplaceno. Tak vzniká patová situace, ve které je využití třetí strany řešením, které odstraní oboustrannou nedůvěru. Jenže vybrat správné řešení při hledání úschovy nemusí být úplně jednoduché. Výjimečné nejsou případy, kdy zájemci poslali majiteli celou kupní cenu přímo na účet v dobré víře, že na ně nemovitost v domluveném termínu převede.

Nabízí se více možností, jak převod uskutečnit:

Úschova u banky je jistě bezpečnější než v předchozím případě. Může být ale také neúměrně drahá a tyto služby nabízí jen omezený počet bank.

Úschova u notáře či advokáta je celosvětově velmi využívána. Pokud jsou navíc přijata dodatečná bezpečnostní opatření, pak jde o velmi bezpečný a současně levný způsob úschovy peněz. Úschova je navíc zabezpečena trojitou kontrolu výplaty jakékoli částky, vyšším počtem autorizovaných osob a používáním jedinečných účtů pro každou transakci. Díky tomu jde o cenově příznivou a přitom velmi bezpečnou úschovu.

Úschova přímo na účtech realitní kanceláře- jde o velmi rizikovou variantu úschovy. Hrozí, že pokud někdo podá na realitní kancelář exekuci kvůli byť jen minimálnímu dluhu, peníze zůstanou zablokované, dokud se situace nevyřeší. Dalším problémem je, že peníze jsou často složeny na běžném účtu realitní kanceláře a mohou tak být zneužity pro jiné účely. Vymahatelnost uložených peněz je v případě tohoto postupu nízká až nulová. 

Například realitní společnost Infinity Corporation dlouhodobě používá pro úschovu kupní ceny svých klientů výhradně prověřené advokátní úschovy.